İş Dünyasının Golf Stratejisi
15 Nisan 2019

WordPress’e hoş geldiniz. Bu sizin ilk yazınız. Bu yazıyı düzenleyin ya da silin. Sonra yazmaya başlayın!

Golf oyuncularının büyük kısmı, golf oyunun en iyi yanının insanın gerçek davranış şekillerini yansıtan bir aynaya eşdeğer olmasında hemfikirdirler. İş dünyasının zirvesinde olanlar, çoğu zaman kiminle iş yaptığını bilmek istedikleri zamanlarda, birbirleriyle golf oynamayı tercih ederler. Bunu bir tanışma yemeği gibi de düşünebilirsiniz fakat çok romantik olmayın, çünkü bir tanışma yemeğinde olması gerekenlerin aksine burada iyi oynayıp skor elde etmekten çok, oyunun nasıl oynandığıyla ilgilenilir.

Golf oynandığında, dikkati ilk çeken noktalardan biri karşı tarafın topa nasıl vurdukları olur. Topu uzağa gönderebilmek için sopayı çok sert mi, yoksa tam anlamıyla kontrolü sağlamak için mi salladıkları önemlidir. Golf oyuncusunun, vuruşlarında çok doğru ve dikkatli davranması ya da tam tersi onun işinde de aynı tutumu sergilemesi anlamına gelebilir. Ünlü yazar Robert Kiyosaki, Why We Want You to Be Rich adlı kitabında, arkadaşının arkadaşı olan bir kişinin kendisinden şirketine yatırım yapmasını istediğini ve önüne gelen şirketin finansal tablolarına baktıktan sonra o kişiyi tanımak için golf oynamaya davet ettiğini anlatıyor. O kişiyi “topu uzun mesafelere dümdüz gönderebilen harika bir golfçu” olarak tanımlayan Kiyosaki, onun elde edeceği skordan çok oyunu nasıl oynadığıyla ilgilendiğini de belirterek şunları söylüyor: “Topu yeşilliğin yanındaki engebeli alana atana kadar fazlasıyla iyi gidiyordu. Benim izlemediğimi düşünerek topu oynattığını gördüm. Ona skorunu sorduğumda, engebeli arazide fazladan vuruş yaptığını itiraf etmek yerine bunu inkâr etti. O anda onun finansal tablolarındaki rakamlarla ilgili de şüphe duymaya başladım.”

Türkiye’de iş dünyasının önemli isimleri arasında yer alan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da aynı stratejiyi kullanıyor. İki sene önce Hürriyet’e röportaj veren Koç, golfün stratejik bir oyun olduğunu ve iş hayatıyla ciddi bir bağı olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Bir iş insanı için en önemli öncelik ahlaklı olmak ve etik davranabilmektir. Golfte de insana ve doğaya saygı kuralların temeli. Ne zaman risk almalısın, ne zaman daha yavaş ve tutucu davranmalısın gibi kritik davranış biçimlerini geliştiriyor.” Golf oynarken hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de karşınızdaki insanın dürüstlüğü ve yaptığı işe yönelik tutumu hakkında birçok şey öğrenebilirsiniz. Gelecek hafta sonu için birilerini golf oynamaya davet etmekle başlayın, oyunu oynamak çok zor değil. Stratejiye de geri dönecek olursak skorlarınızın bir önemi yok, önemli olan oyunu nasıl oynadığınız.